Diyetisyen Diyet Programları

Doğru Diyet, Kararlı Birey, Sağlıklı Zayıflama

Kendiniz için iyi seçimler yapmaya kararlı olduğunuzda; sağlıklı ve kalıcı zayıflayıp, fit görünmek imkansız değildir. Uzman diyetisyenlerimizin kişiye göre özelleştirilmiş diyet programları ile hızlı bir başlangıç yapın.

Obezite

Günümüzde erişkinlerden çocuklara kadar her yaşta obezite hastalığı görülmekte. Obezite, sadece kilo alım ve fiziksel bozukluk ile ilişkili olmayıp birçok kronik hastalığı da beraberinden getirmektedir.

Obezite; diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve çeşitli kanserleri tetiklemektedir.

Obezite tedavisi; kişiye özel beslenme, düzenli egzersiz ve davranış değişiklikleri ile yapılmaktadır. Diyet tedavisinde kişiye özel hazırlanan beslenme programı, hastanın minimum kas kaybı ile ideal yağ oranına ulaşması amaçlanır.

En önemlisi de ulaşılan kilonun kalıcı olarak korunmasıdır. Beslenme ve egzersizlerin yanında kilo verme sürecinde edinilen davranışlar bireyin ömür boyu sağlıklı beslenmesini sağlamaktadır.

Diyabet

Bireylerin sağlıksız yaşam tarzları, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet sıklığını arttırmaktadır. Diyabet sadece şekerli beslenme sonucunda değil aşırı kilo alımı ya da genetik sebepelerden kaynaklanabilir.

Bireye diyabet tanısı konulduktan sonra mutlaka uzman bir diyetisyen kontrolünde beslenme tedavisine başlanmalıdır.

Diyabet, kişinin beslenme ve yaşam şekli doğru planlandığında hastalık olmaktan çıkar.

Hiperlipidemi

Halk arasında kolesterol yüksekliği olarak bilinen hiperlipidemi, kandaki çeşitli yağların olması gerekenden yüksek düzeyde olmasıdır.

Hiperlipidemi beslenme tedavisinde öncelikle bireyin kilo fazlalığı varsa ideal kilosuna getirilmelidir. Uzman bir diyetisyenin kontrol ve tedavisi ile kişiye özel hazırlanmış az kolesterollü, düşük doymuş yağ içeren diyet uygulanmalıdır.

Gut Hastalığı ve Beslenme

Gut, kandaki ürik asit düzeyinin yükselmesinden, vücutta ürik asit haline dönüşen pürinlerin bazı yiyecekler ile fazla alınmasından ve böbreklerden atımın az olmasından kaynaklanabilmektedir.

Gut; diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi ve şişmanlık ile ilişkilidir. Tedavi edilmediği durumda eklemlerde kalıcı hasar ve böbrek taşları oluşturabilir.

Gut hastalığı tedavisinde kişiye özel hazırlanmış bir diyet programı ve yaşam tarzı değişikliği atılacak ilk adımdır. Hasta; pürinden zengin besinlerin kısıtlanması, doğru miktarda yağ alımı gibi noktalara dikkat edilerek hazırlanan profesyonel diyet programı ile tedavi edilir.

İnsülin Direnci ve Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, ortak genetik ve çevresel ortamlarda gelişen, bel çevresi kalınlığı, yüksek tansiyon, kan yağlarında kalitatif ve kantitatif bozukluk, kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir kardiyometabolik bir hastalıktır.

Metabolik sendromdan korunmada temel strateji uzman bir diyetisyen kontrolünde bireyin, yüksek sebze-meyve ve glisemik indeksi düşük nişastalı besinlerin tüketimini sağlamak, fiziksel aktiviteyi artırarak kişinin ideal kiloya ulaşmasını amaçlamaktır.

Sporcu Beslenmesi

Beslenme, sporcunun hem antrenmanlarını hem de müsabaka sırasındaki performanslarına doğrudan etki edecek bir etkendir. Yapılan spor hangi branşta olursa olsun yaptığınız spora göre beslenme programına sahip olmanız gerekmektedir. Sporcu beslenmesinde, uzman diyetisyen tarafından hazırlanmış kişiye özel beslenme programı ile minimum kas kaybı amaçlanır.

Size özel hazırlanmış beslenme progamınız sayesinde yaptığınız spor ne olursa olsun antrenman esnasında yüksek performans ve konsantrasyon göstereceksiniz. Sakatlanmaların önüne geçecek ve antrenman sonrası daha az yorgunluk hissedeceksiniz.

Bariatrik Cerrahide Beslenme

Bariatrik tedavi; beden kitle indeksi 40’dan yüksek, kronik bazı hastalıkları bulunan ve önemli sağlık sorunları yaşayan kişilere uygulanan cerrahi tedavilerdir.

Cerrahi tedaviden sonra, diyet tedavisi ile desteklenir ve bununla birlikte bireyin yaşam tarzı modifikasyonu (fiziksel aktivitenin arttırılması, beslenmeye dair genel tutumun değiştirilmesi ve gerekli hallerde psikolojik destek) sağlanır.